הכפרים הנטושים של אראגון

מסע אחורה בזמן באראגון, חושף בפנינו מסלול נוסטלגי ומרגש של כפרים נטושים, עם הריסות קסומות שמספרות היסטוריה עשירה ומעניינת.

האדמה הארגונזית, השוכנת בצפון מזרח ספרד, מוכרת בשל עושרה הגסטרונומי, מורשת תרבותה, מסורתה.. אבל מרחביה העצומים ואזוריה ההרריים מכילים סודות שהופכים אותה למיוחדת במינה: הכפרים הנטושים בה.

ריגוש ובו בזמן נוסטלגיה עוטפות אותך במלואן כאשר אתה מבקר בין ההריסות הקסומות. שמעתי רבות על כפרים אלו, ובסתיו שעבר, הלכתי אחר סקרנותי חשוכת המרפא, ויצאתי להרפתקאה בעקבות מסלול כפרים נטושים שהופכות את אראגון למה שהיא: אזור החי בעתיד המשבח את עברו.

הגעתי לסרגוסה, בירת אראגון, מברצלונה עם רכבת ה- AVE. הכיוון הוא כשעה וחצי פחות או יותר וברגע שהגעתי לתחנת הרכבת של סרגוסה DELICIAS החלטתי להשכיר רכב ולהביא את עצמי ליעד הראשון שלי: BELCHITE

50 ק"מ מהבירה דרך כביש N-232 עם מעקף בVirgen de la Columna ביציאה C-222.

בלצ'יטה (BELCHITE) שאריות של מלחמת האזרחים
הכפר של בלצ'יטה מחולק לשני חלקים מאוד שונים: הכפר העכשוי והעתיק, אשר הוחרב בזמן מלחמת האזרחים של ספרד, בקרב הידוע של בלצ'יטה, שנשאר במקומו עד לאותו היום. כתוצאה מן העימותים הכפר הוחרב. במקום לבנות אותו מחדש הוחלט לבנות כפר חדש לצידו (שמוכר כיום כבלצ'יטה העכשוי), ולהשאיר את ההריסות בשלמותן כאות זיכרון למלחמה. ההליכה ברחובותיו נותנת הזדמנות להרגיש באינטנסיביות את משקל ההיסטוריה הספרדית במעט מאוד מטרים רבועים.

אנקדוטה: בעקבות מאמר מן התקופה, בימים אלו יחידה בשם בוטווים (BOTWIM) המכילה 152 לוחמים יהודים, הגנו בצורה מוחלטת על הסרת הדגל הרפובליקני. מסופר שמתוך סך כולל של 35 אלף מתנדבים זרים שיצרו את החטיבות הבינלאומית ולחמו במלחמת האזרחים, 8,000 היו יהודים.

אם תחליטו להעביר את הלילה במקום זה כדי להתחיל את ההרפתקאה של היום הבא עם כוחות מחודשים, אתם צריכים לדעת שבלצ'יטה לא מונה היצע רחב של בתי אירוח, אך HOTEL OLEUM עומד בכל ציפיותיהם של הטיילים. כתובת המלון- Calle San Ramón s/nº, Belchite

וילנואבה דה חאלון- VILANUEVA DE JALON
רק כ- 40 דקות מבלצ'יטה דרך כביש A-222, מגיעים לכפר הבא, הנמצא בפרובינציית סרגוסה, שהיא הביטוי המקסימלי של ההגירה ההמונית ששינתה את ספרד מלמעלה למטה לאורך החצי הראשון של המאה ה- 20. בשנות ה- 50 כיאה לקושי של העברת המים לכפר והתקווה למצוא חיים טובים יותר בערים, וילנואבה דל חאלון ננטשה.

הכפר נמצא על גבעה קטנה לאורכו של נהר החאלון. ההיסטוריה והיופי של המקום גרמו לי לרצות לא יותר מלהניח את כף רגלי במקום. אחד מן הבניינים הכי מוכרים בכפר הוא כנסיית סנטה מריה דה לה הוארטה, הוכרזה וקוטלגה היטב במורשת התרבות הארגונזית, משומרת למחצה ממצבה המקורי עם מגדלה המדהים בסגנונו המוסלמי.

סוסין (Susín) – אובדן תחושת הזמן
ההגעה לכפר המרתק של סוסין מוילנואבה דה חאלון לאחר שעתיים ו-20 דק' נסיעה דרך כביש E-7/A-23 , משוערת לכל כחוויה; כדי להגיע עם רכב נחוץ להזיז גדר שתמיד סגורה, ולצורך העניין יש לבקש את המפתחות בעיריית ביאסקה (Ayuntamiento de Biesca). אם בניגוד אליי אתם בכושר, אתם יכולים ללכת לכפר הבלתי מאויש מאוליוון (Oliván), כ-30 דקות הליכה.

אם משהו מתאר את מיקום הרפאים הזה שננטש בשנות ה-60 זה היופי שלו, ללא כל שינוי במרוץ השנים. מרוץ הזמן חשוך המרפא הפך אט אט את מספר התושבים המוגבל של הכפר הזה לאפסי. הכנסייה של סנטה אאולליה היא המוכרת ביותר בישוב זה, בניין שידע לשמר את מראהו מימי הביניים ללא פגע ושלאוהבי הארכיטקטורה של אותה תקופה אסור לפספס.

ההליכה שווה את המאמץ גם בגלל הנופים המרהיבים של עמק הטנה (VALL DE TENA) .

אסקו (Escó)- משקל טביעת רגלו של האדם
זה הזמן לעצור ולהינות מארוחה טובה באחד מהכפרים הכי מסורתיים באראגון. תגיעו מסוסין ליעד הבא שלכם, אסקו, דרך הכביש העתיק של חאקה, N-240. רק 6 דקות מאסקו תגלו את סיגואס (Sigüés) בה תוכלו להינות מגסטרונומיה אותנטית ספרדית בבר Casa Pajares.

עד היום טורטיית תפוחי האדמה שלהם חקוקה בזיכרוני.

את הדהוד הפיטפוטים על החיים שהיו בכפר זה, הממוקם צמוד למאגר המים של יסה (PANTANO DE YESA), אפשר לשמוע מרחוק, בזמן שמישהו מתקרב עם הרכב. ואלו שהיו שכנים בשכונה עתיקת הימים villa de la comarca de la Jacetania, שהושפעה מבניית המאגר בשנות ה- 60, ממשיכים להתאחד כל שנה במפגש שכנים המנסה להשאיר אותה בחיים.

סרבנותם לקבל את הבשורה עד היום ממלאה בתחושת עצבות גדולה . מצד שני, ללא ספק זו הייתה חוויה ששווה את המאמץ להגיע ולראות. אסקו עדיין בזיכרוני, ואני עולה אל הרכב ומסיימת את יומי בעל ארבעת היעדים, 4 מסלולים בהיסטוריה של אלו שהיו והשאירו מאחוריהם את ההריסות בשביל שמבקרים סקרנים כמוני יהנו וילמדו מהם.

איך להגיע

רכב
מסרגוסה לבלצ'יטה: זמן הגעה משוער: 45 דקות. הצג מסלול.
ממדריד לבלצ'יטה: זמן הגעה משוער: 4 שעות. הצג מסלול.
מברצלונה לבלצ'יטה: זמן הגעה משוער: 3 שעות. הצג מסלול.

אוטובוס
Grupo Hife (902 119 814) קווים יומיים מסרגוסה לבלצ'יטה מ- 10:00 עד 19:30
זמן משוער: שעה נסיעה
מחיר כרטיס: 4.90 יורו
לרכישת כרטיס לחץ כאן

איפה לאכול
באמצע הדרך, בין סוסין לאסקו: Bar Casa Pajares, טורטייה דה פטטס בלתי נשכחת.
כתובת: calle San Juan, 11, Sigüés

Hotel La Bodega, גם הוא באמצע הדרך, מציע מנות טיפוסיות של אראגון עם אסאדו עגל- מנת הכוכבים של המקום.
כתובת: carretera Ricla, km 43, 50100, La Almunia de Doña Godina

איפה לישון
Hotel Oleum Belchite: מלון 3 כוכבים, אידאלי להעברת לילה שקט לפני תחילתו של המסע.

Hotel El Acebo: לילה ארוך של מנוחה בסוף היום האינטנסיבי של המסע, ממוקם בחאקה, 40 דקות נסיעה מאסקו.