מחוז מטרנייה: טבע וטיולים

מטרנייה ההיסטורית מסתירה אוצרות אותנטיים אומנותיים וטבעיים. העיירות בה משמרות את האווירה מימי הביניים והרנסנס כך שכאשר תעברו בהן תרגישו שאתם נמצאים בעידן אחר.

מחוז מטרנייה, מחוז המורכב ממספר עיירות קסומות ויפהפיות. אחת העיירות היא העיירה לה פרסנדה, “La Fresneda”. שרידי הטירה העתיקה שלה, פלאזה מאיור, בית העירייה, ארמון האנקומיינדה והמנזר (שהוסב למלון) הופכים את העיירה לאחת היפות במחוז. תכשיט היסטורי-אמנותי נוסף היא העיירה ראפאלס, “Ráfales”, בה אסור לפספס את פלאזה מאיור, בית העירייה (מהמאה ה -16), הכנסייה הגותית, שרידי טירת קלטרבוי (Calatravoy) ואת הפורטלים סן רוקה (San Roque) ולה מונחה (Moneja). עיירה נוספת ששווה לעבור בה היא ולדרוברס, “Valderrobres“. הטירה שנמצאת בה (castillo constituye), יחד עם כנסיית סנטה מריה לה מאיור (Santa María la Mayor), מהווים יחד את אחד המונומנטים הגותיים היפים בכל אראגון. היכנסו לעיר העתיקה היפה דרך הגשר מימי הביניים והתבוננו בפלאזה דה אספניה (plaza de España), בבית העירייה ובמספר ארמונות שנמצאות בה.

לא נראה לכם מספיק? ובכן, יש עוד. המחוז מוכר בזכות הנוף המרהיב ממנו תוכלו להנות בזמן נסיעה ברכב, טיול רגלי או אם תרצו אפילו טיול אופניים. הדוגמה הטובה ביותר לנוף הררי שלא ישאיר אתכם אדישים היא פוארטוס דה בסייטה (Puertos de Beceite) יחד עם הנקיק פריסאל (el barranco del Parrisal), שם ניתן לראות את הקניון של נהר מטרנייה שקירותיו נישאים לגובה של 60 מטר. באותו האיזור תמצאו גם את סלעי רוקס דל מסמוט (Les Roques del Masmut), סלע אדמדם מרשים הנישא לגובה של יותר מ- 100 מטר ובו נמצאת מושבה גדולה של נשרים, בנוסף תמצאו את המפל היפהפה אל סאלט דה לה פורטיידה (El Salt de La Portellada) שגובהו 20 מטר. עוד דבר נפלא שתוכלו לראות במטרנייה הוא סט הציורים של אמנות הרוק הלבנטית (Arte Rupestre Levantino), שהוכרזה על ידי אונסק"ו כמורשת עולמית, הנמצאים בבסייטה (Becite), מזלאון (Mazaleón) וקרטס (Cretas).

טֶבַע ותיירות אקטיבית
טיולים רגליים
השטח עליו מטרנייה יושבת הוא אידיאלי. ניתן להנות בו מטיולים רגליים באחת מסביבות הטבע השלוות והיפות ביותר בארגון. מסלוליו סומנו בבירור וסווגו כמתאימים למטיילים. בין מגוון רחב של אפשרויות ומסלולים קיימים נזכיר את המוכרים ביותר:

המסלול הירוק ואל דה זאפאן (Vía verde Val de Zafán). מסלול רכבת ישן, העובר במרכז המחוז ומגיע לעיירה טורטוסה (Tortosa).

GR-8. סיור נהדר שחוצה את מטרנייה ועובר דרך נמלי ביסייטה (Becite).

שביל הטבע מטרנייה- אלגרס (Camino Natural Matarraña- Algars). סיורים קטנים (PR), בכל שטחה הגיאוגרפי של מטרנייה, העוברים בין עיירות, מנזרים ומקומות מעניינים נוספים.

מסלולי רכיבת סוסים
מסלול המתיישבים הראשונים (La Ruta de los Primers Pobladors), העובר בעיירות כרתאס (Cretas), מזלאון (Mazaleón), קאלאסייטה (Calaceite) ו-ואלדלטורמו (Valdeltormo) במסלול שאורכו 47.2 ק"מ. המסלול מאפשר לנו לצלול לעבר וליהנות מנופים טבעיים, דרך מטעי עצי זית עתיקים, גפנים, מטעי אפרסקים ושקדים, וכן דרך מורשת אדריכלית עוצרת נשימה, מנזרים, כפרים איברים ומבנים מסורתיים.

מסלול הרכיבה פלס קמינס דה מטרנייה (Pels camins del Matarranya) הוא מסלול שחוצה את מטרנייה ומחבר בין מספר עיירות. המסלול עובר בשטח הררי למדי שמציע לנו, המטיילים, מגוון גדול של נופים המגדירים את מחוז מטרנייה דרך 82.28 ק"מ המאחדים את העיירות כרתאס (Cretas), ואלדרוברס (Valderrobres), פואנטספלדה (Fuentespalda), פניירויה דה טסטאווינס (Peñarroya de Tastavins), טורה דה ארקאס (Torre de Arcas) ומונרויו (Monroyo). בנוסף, מכרתאס המסלול מתחבר ל- Vía Verde ו- IE-015.

מסלולי אופניים
המסלולים המסומנים של מחוז מטרנייה מבוססים על מדריך שילוט התיירות של אראגון ומסומנים על פי הסימן המסחרי שנרשם על ידי התאחדות האופניים של אראגון הם:

מסלולי Peñarroya1300. למעלה מ -100 ק"מ ב -4 מסלולים המיועדים 100%לאופני שטח (BTT) מסומנים ומאושרים על ידי התאחדות האופניים של אראגון.

מסלול אופני שטח או בשמו השני יאורדור (Llaurador). זהו מסלול מעגלי, העובר בעיירות ולחונגרה (Valjunquera), פורנולס(Fórnoles), לה פרסנדה (La Fresneda), טורה דל קומפטה (, Torre del Compte) ובעיירה הלא מאוכלסת מס דל יאורדור (Mas del Llaurador). המסלול עובר דרך מטעי עצי זית, מטעי שקדים, כרמים, ובפרדס שעל גדות נהר מטרנייה, ובו שולטים מבנים של אדריכלות מסורתית.

מסלול ויה ורדה (Vía Verde). מסלול המסומן בשילוט בהתאם למדריך השילוט של ויה ורדה ועובר בשדות של משרד החקלאות, הדייג והמזון.

תיירות משפחתית
במטרנייה קיימים כל האמצעים שיאפשרו לכם ליהנות מהרפתקה משפחתית דרך נופיה ועיירותיה. בשטחיה תוכלו למצוא מסלולים שונים, חלקם מותאמים להליכה עם ילדים קטנים מאוד, אחרים מסלולי תרבות, שיעזרו למטייל לחיות ולהבין ממקור ראשון את ההיסטוריה של תושבי המקום, ועוד מקומות שונים בהם תוכלו לרחוץ באגמים ונהרות בטבע שיהפכו את הרגעים המשפחתיים שתעברו לאורך הטיול לבלתי נשכחים.

מידע כללי

מרחק ממדריד: 448 ק"מ
מרחק מברצלונה: 229 ק"מ
מרחק מסרגוסה: 137 ק"מ

מידע נוסף

בירה מנהלתית: ולדרוברס (Valderrobres)
בירה תרבותית: קלסייטה (Calaceite)
מחוז: טרואל
עיריות: 18
שטח: 993 קמ"ר

לשכת תיירות:
לשכת התיירות של מחוז מטרנייה
Avenida Cortes de Aragón 7, 17-19
44580 Valderrobres (Teruel)
info@matarranya.org
www.matarranyaturismo.