טרזונה-בתים תלויים ושלל פלאים

ארכיטקטורה מימי הביניים, היסטוריה מרובת שנים, רובע יהודי וכו׳. את כל אלו ועוד תמצאו בטרזונה, עיר עתיקת יומין שתשבה אתכם ביופיה.

רק דורכים על אדמת טרזונה וכבר מרגישים: ההיסטוריה, המורשת, מעבר הזמן. את כל זה ניתן לחוש כבר מרחוק, כאשר רואים את העיר צצה לאיטה כאילו נותרה לכודה בזמן.

את המדריכה פגשתי בלב העיר, מקום בו הזמן שב לאחור עד לתקופת הרומאים. כדי לסייר בעיר מבלי לפספס דבר, המדריכה מלווה אותי עד למקום שבו הייתה מה שמכונה "הרובע היהודי הישן" (La Judería Vieja), מקום ששומר את הסודות של החלק העתיק בן אלפי השנים של טרזונה.

המדריכה מסבירה לי שהרובע היהודי הישן כולל את רובע סינטו ומתוחם על ידי כיכר הארכידיאקונים (Plaza de los Arcedianos), רואה אלטה(Rúa Alta), רואה באחה (Rúa Baja), ואיירס (Aires), אשר בימינו מוקדשות למשורר הגדול גוסטבו אדולפו בקר (Gustavo Adolfo Bécquer). טביעת הרגל המודחרית (mudéjar) והניגוד שיצרו שנים על שנים של היסטוריה, החל מהמאה השתים עשרה עד למאה העשרים, ממלאים את האוויר לאורך הרחובות הצרים והכיכרות של רובע מימי הביניים. בחלקו האחורי של רחוב דל קונדה (calle del Conde) המבנים יושבים על גבי צוק הנראה כאילו קורה תיגר על הזמן. לאחר שאני מתגבר על ההלם, מתברר לי שאלה הם הבתים התלויים המפורסמים (Casa Colgantes). ועוד אני לומד שהם נבנו על ידי היהודים, אשר היו ברובם בעלי מלאכה. על בתים מופלאים אלה, שבהם התגוררו משפחות האצולה המקומית, ניתן לצפות הכי טוב מכיכר הארכידיאקונים, הנמצא בהצטלבות עם הרחוב רוה אלטה של בקר.

אנחנו מעמיקים אל תוך הרובע היהודי ומגיעים מה שבעבר היה בית הכנסת הגדול של העיר, הנמצא גם הוא ברחוב רואה אלטה. על פי המסמכים שנשמרו ידוע שבבית הסמוך התגורר שמטוב בן שפרוט – רב, רופא ואיש תלמוד – אחד מדמויות טרזונה הידועות ביותר. אני עוצם את עיניי ומדמיין אותו מטייל ברחובי הרובע היהודי.

אנחנו ממשיכים לאורך הסמטאות ובהגיענו לכיכר לה סאו (plaza la Seo) צצה לפני הקתדראלה המרשימה סנטה מריה דה לה הוארטה (Santa María de la Huerta), מבנה עוצמתי ביותר שבשנת 2002 הוכרז כאתר מורשת תרבותית של ספרד. במבנה נפגשים מספר סגנונות, החל מסגנון גותי-צרפתי, סגנון הרנסנס של המאה ה- 16, ועד הסגנון מודחר-אראגון מהמאה ה- 15. "אפילו בבניין הנוצרי הזה אפשר לחוש את מידת החשיבות שהייתה ליהודים בעיר הזאת", מסבירים לי.

המדריכה מספרת לי שתור הזהב של טרזונה היה במאה ה- 13, כאשר יהודי העיר הפכו להיות גורם מפתח בניהולה וכלכלתה. בהמשך הזמן, לאחר חתימת צו גירוש היהודים מחצי האי האיברי בשנת 1492, חלק מהקהילה היהודית של טרזונה היגרו לנווארה (Navarra) והשאר בחרו להמיר את דתם.

אולם ההיסטוריה המרתקת של הרובע היהודי לא מסתיימת בזאת, כי באמצע המאה ה- 15 נוסד הרובע היהודי החדש, הנמצא לאורך מורד הארכידיאקונים לכיוון כיכר סנטה מריה. הודות לעקשנותה של המדריכה, אנחנו מגיעים לכאן כאשר השמש מתחילה לשקוע. מהר מאוד אני מבין את הסיבה- הנוף הנצפה מהכיכר הוא מרהיב.

כאשר מגיעים לנקודה האחרונה בביקור המדהים הזה, החושך כבר ירד. בין המבנים של המנזר דל קארמן (Covento del Carmen) ובית החרושת העתיק לגפרורים של ספרד נמצא מה שבעבר היה בית הקברות היהודי. קסמו של הערב ושל טרזונה עצמה מניעים אותי לעצום שוב את עיניי ולדמיין. אני רואה את הגדר סביבו, את הקרקע הבתולה במדרון ואת הקברים המסודרים היטב וכולם פונים לכיוון ירושלים. אני נושם את הרוגע ואת משקל ההיסטוריה.

אני עוזב את טרזונה בהרגשה של נוסע בזמן שחזר להווה. אני מנסה לחשוב איך לסכם את החוויה הזו במילה או שתיים. זה בלתי אפשרי. טרזונה יותר מדי חיה, יותר מדי ייחודית, יותר מדי מגוונת… אולי הדרך היחידה שבה ניתן להבין אותה היא לגלות אותה באופן אישי.

מסלול
– סיירו בפארק הטבע של מונקאיו (Parque Natural del Moncayo) לאורך שבילים יפהפיים עם רכב 4X4. מסלול זה בלב הטבע מאורגן ע"י מחלקת הסביבה של עיריית טרזונה. למידע נוסף לחצו כאן.
– תצעדו או תרכבו על אופניים לאורך אחד עשר דרכי הנשמה (11 Caminos del Alma) ובקרו במנזר מונסטריו דה ורולה (Monasterio de Verula). למידע נוסף לחצו כאן.

הצג מסלול
מברבסטרו לסאלאס באחס- 13 דק'. הצג מסלול
מסאלאס באחס לסאלאס אלטס- 18 דק'. הצג מסלול
מסאלאס אלטס להוז דה ברבסטרו- 15 דק'. הצג מסלול
מהוז דה ברבסטרו לברבסטרו- 18 דק'. הצג מסלול
מברבסטרו לסרגוסה- שעה ו- 20 דק'. הצג מסלול

איך להגיע

רכב
מסרגוסה: זמן משוער- שעה. הצג מסלול
ממדריד: זמן משוער- 3 שעות. הצג מסלול
מברצלונה: זמן משוער- 4 שעות. הצג מסלול

רכבת
תחנת הרכבת הקרובה ביותר היא טודלה (Tudela), הנמצאת במרחק של 22 קילומטר.

שעות ומידע נוסף ניתן למצוא באתר: http://www.renfe.com

אוטובוס
מסרגוסה: זמן משוער- שעה. עלות 7.90 יורו לכיוון. למידע נוסף ולוחות זמנים לחץ כאן.
ממדריד: זמן משוער- 5 וחצי שעות. עלות משוערת- 26 יורו לכיוון. למידע נוסף ולוחות זמנים לחץ כאן.
מברצלונה: זמן משוער- 5 שעות. עלות 30.25 יורו לכיוון. למידע נוסף ולוחות זמנים לחץ כאן.

מידע נוסף
לבירור מחירים ושעות הביקור באתרים המרכזיים של טרזונה צרו קשר עם לשכת התיירות העירונית בטלפון
74 00 64 976 34+, או במייל: turismo@tarazona.es.
ואם אתם כבר באזור תוכלו לגשת למשרד, הנמצא בכיכר סן פרנסיסקו 1. 50500 ,Pza. de San Francisco, 1.

איפה לאכול
טראסונה מציעה אוסף עשיר של מאכלים, שבהם מככבים הגדולים הם היקרות, מבלי לשכוח את הגבינות, הטלה או הצ'ורדון  (סוג של פתל אדום אופייני של אזור הר Moncayo). להלן מספר מסעדות שבהם תוכלו לטועם ממטעמים אלה:

Restaurante Seminario de Tarazona
C/Obispo Hurtado, 8 C.P. 50500. Tarazona
info@seminariodetarazona.com
90 08 48 637 34+
לאתר

Restaurante Caserón 2
C/ Reino de Aragón, 2. C.P. 50500. Tarazona

12 23 64 976 34+
לאתר

Restaurante Condes de Visconti
C/ Visconti, 15. C.P. 50500. Tarazona
08 49 64 976 34+
לאתר

איפה לישון
בטרזונה תוכלו למצוא מספר רב של אכסניות ובתי מלון שבהם תוכלו להתארח. בחרנו עבורכם שלושה מקומות שבהם תוכלו ליהנות ממנוחה טובה לאחר יממה ארוכה.

Hostal santa Águeda
C/ Visconti, 26. C.P. 50500. Tarazona

54 00 64 976 34+
לאתר

Hotel Brujas de Irués
C/ Teresa Cajal nº 24. 50500, Tarazona
hotel@hotelbrujas.com
00 04 64 976 34+
לאתר

Hotel La Merced de la Concordia
Plaza La Merced, 2. C.P. 50500. Tarazona

44 93 19 976 34+
לאתר