הפארק הלאומי אורדסה ומונטה פרדידו

ביקור בפארק הלאומי אורדסה ומונטה פרדידו, עמק גדול מלא בנקיקים, מפלים ופסגות מרשימות של יותר מ- 3,000 מטר. טיול חובה לאוהבי הטבע וההליכה..

הפארק הלאומי אורדסה ומונטה פרדידו– Ordesa y Monte Perdido, הוא עמק הכולל שטח גדול של עמקים קטנים, נקיקים ופסגות של יותר מ- 3,000 מ'. גבולותיו מצפון הם הפסגות של מונטה פרדידו-מונדוארוגו (גבול צרפת), מדרום רכס סיירה קוסטודיה-אקוטה וממערב המפגש עם ראש עמק הערה או עמק בוקארואלו. כל אלה מהווים אזור, אשר דרך עמקים משניים ומפלים, זורם לעמק אורדסה, דרכו עובר נהר הארזאס. העיריות השייכות לעמק זה הן ברוטו, אוטו, בוזה, סרוויזה, אסין דה ברוטו, ברגואה, טורלה, לינאס דה ברוטו, פרגואן וויו דה לינאס.

באזור הרמה בולט חלק מהרכס הצפוני בין שלל פסגות של יותר מ- 3,000 מ' ובו נפתח "ברצ'ה דה רולנדו", סדק מרשים המהווה מעבר בין צרפת לספרד. הברציה רולנדו (ברצ'ה רולדן באראגונזית) הוא סדק צר ברוחב 40 מ' וגובהו 100 מ', ממוקם בגובה של 2,804 מ' במונטה פרדידו. על פי אגדה מקומית, הסדק נפתח על ידי רולנדו, אחיינו של קרלומגנו, בעת שניסה להשמיד את חרבו "דורנדל" על ידי מכה כנגד הסלע בסוף קרב רונצ'סוולס.

זהו טיול יפהפה הנגיש מצרפת (גווארני- Gavarnie) ומספרד דרך הפארק הלאומי אורדסה ומונטה פרדידו, או דרך הרפוחיו גורוז-Refugio de Góriz (שעתיים) וגם דרך קרקס קארייאטה- Carriata או קוטאוארו- Cotatuero.

מדרום, נמצאת מערת קסטרט- Gruta de Casteret, ובתוכה עמודים ומפלים מקרח. מצפון המדרוןשורה של עמקים מושלגים, עם מפלים כמו הקרקס- Circoוקוטאטוורו- Cotatuero, שבמעבר בתוכם נמצאות "יתדות קוטאטר- Clavijas de Cotatuero" המפורסמות.

באזורים הנמוכים ניתן לראות את עמק הקרחון בצורת "U" הנמצא דרום-מערב להר מונטה פרדידו. מתחילת העמק, בקרקס סואסו, המכונה "זנב הסוס", ועד פתיחת המניפה הלבנה במורד הסלע, עוברים דרך "גראדס דה סואסו- Gradas de Soaso", עד מפלי המיצר- cascadas del Estrechoוהמערה, מפלים ענקיים ומגלשות שנחצבו באבני גיר.

מסלולים
ערבת אורדסה (Pradera de Ordesa) – מפל עריפאס (Cascada de Aripas)- מדררה (Madrera): קושי בינוני/ שעתיים
עקבו אחר דרך Soasoמהחניון, חצו את נקיקCotatuero ואת כרי הדשא השונים. לאחר שתגיעו לנקודת התצפית של מפל Arripas,עקבו אחר המסלול עד לגשר שנמצא על נהר אזאראס ומפל אריפס.

הדרך חזרה עוברת לאורך הגדה השמאלית של עמק אורדסה. עקבו אחר הגשר "לה קדירה- La Cadeira " וחצו את נתיב הציידים כדי לחזור לערבה של אורדסה.

קרקס סואסו (Circo de Soaso): קושי בינוני/ 3 שעות.
מהחניון לכו בשביל הקרוב לבית הפארק והמשיכו לאורך הגדה הימנית של נהר הארזאס עד שתמצאו את יער האורנים, האשוחים והאשורים. חוצים את יער האיאס עד קירות הקניון. המסלול הופך לשביל קצת לפני המפלים של סואסו. השביל עולה ומגיע לגובה קרקס סואסו, הנשלט על ידי שלושת הסורורים- Tres Sorores. התצפית מאפשרת התבוננות בעמק אורדסה והיא המשמעותית ביותר בצוקיה, חגורותיה, מפליה וצמחייתה.

איך להגיע

חניה: חניה ציבורית בטורלה, ליד יציאת האוטובוס.
אוטובוסים: כל 15 דקות מטורלה לחניון הערבה של אורדסה.

מידע נוסף

קיבולת: 1,800 איש בכל פעם.
נקודות מידע: משרד המידע של הפארק הלאומי (טורלה) T: +34 974 48 6472
טלפון חירום: 112
טלטימפו (טלפון לבירור מזג אויר): 906-365-322

לקבלת מידע נוסף על הפארק הלאומי אורדסה ומונטה פרדידו, הפעילויות והשירותים שיעזרו לכם לארגן את הטיול, בקרו באתר האינטרנט:

ordesacentenario.es