דרך היין של סומונטנו

בוא לחיות חוויה ייחודית, לבד או בקבוצה, בעקבות המסלול של יינות סומונטנו; נבקר בכפרים וביקבים ונרגיש את המסורת של אראגון.

הצייר סלבדור דאלי נהג לומר שיין מעולה "זקוק למשוגע שיגדל אותו, חכם שישמור עליו, משורר צלול שיעבד אותו, ומאהב שיבין אותו". מילים אלה של הצייר הקטלאני מקבלות משנה תוקף כאשר מגיעים לערש היין של אראגון: מחוז סומונטנו. הקרקעות הפוריות של אזור זה, הניזונים מאור השמש וגשם, מניבים את היינות הטובים ביותר של ספרד הודות למשוגעים, לחכמים, למשוררים ולמאהבים שמטפלים בכרמים על בסיס שילוב של מסורת וטכנולוגיות מתקדמות.

איכות היין המיוצר כאן זיכתה אותו ב"אפלאסיון" (כינוי מקור – Apellation d’origine ) משל עצמו, ותנועת התיירות הקשורה ליקבים נתנה מקום להקמתה של "דרך היין של סומונטנו". סיור במחוז זה של אראגון מהווה לא רק הזדמנות לטעום את מגוון יינות הסומונטנו השונים, אלא גם הזדמנות להכיר את התוצרת הגסטרונומית המקומית, העומדת תמיד בסטנדרטים האיכות הגבוהים ביותר.  אם לזאת נוסיף את ההנאה ממראה הנופים שמאפיינים את האזור – כגון הסיירה (שרשרת הרים – sierra), הקניונים והטבע הפראי –  נגיע למסקנה הפשוטה שמסע זה נועד לחושים: מישוש העץ, ניחוח היין, טעמם של תוצרי ההר, והמראות המקוריים והייחודיים ביותר של אירופה.

יתכן שהשאלה המורכבת ביותר לקראת יציאה לדרך היא בחירת היקבים, המסעדות והנופים שברצוננו לבקר בהם. על כן, אנו נציע סיור שכולל ביקור בכמה ממקומות וממוסדות הדגל החשובים של המחוז. מוכנים? הניעו את הרכב, ונצא תחילה לברבסטרו (Barbastro), בירתו של אזור הסומונטנו אשר באראגון.

בברבסטרו נמצא מתחם סאן חוליאן (complejo de San Julián) ובו מרכז המבקרים של סומונטנו (Centro de Interpretación del Somontano),הנמצא במבנה שבעבר היה הכנסייה הגותית העתיקה של סאן חוליאן. מומלץ מאוד לערוך סיור במבנה בתור מבט קרוב ראשון על עולם האונולוגיה (תורת היין). תוכלו לצפות במיצג אור-קולי אשר יעניק לכם את המושגים הראשונים לגבי התוצרת המקומית.

כדי להגיע לנקודה הבאה עלינו לנסוע כרבע שעה דרך הנוף העונתי המשתנה, לכיוון העיירה סאלאס באחס (Salas Bajas). אל תורידו את המבט מהנוף אם ברצונכם לראות את הכרמים הראשונים המפוזרים לאורכו של נהר הורו (Río Vero), אשר מספרם הולך וגדל ככל שמתקרבים לסאלס באחס, שהיא מרכז העצבים של ייצור יין הסומונטנו. עם תסיירו בעיר העתיקה תוכלו לראות שאף הארכיטקטורה של המקום רוויה במסורת שקשורה לייצור יין.

בסיס האבן של המבנים עוצבו במטרה לבודד את החללים הפנימיים של הבתים משינויי טמפרטורות פתאומיים, ובבסיסים אשר בחזית הבניינים יש חלונות אשר דרכם נהגו בעבר לזרוק את הענבים אל אבן הרחיים להכנת עסיס הענבים הראשוני לקראת ייצור היין.

בעיירה זאת אנו מוצאים את "יקבי אנטה" (Bodegas Enate), שבו נוכל לבקר (אולם קבלת הענבים, מתקן ההתססה, מתקן מילוי הבקבוקים…), ובהמשך נוכל ליהנות מטעימה מייצגת של יינות אנטה תמורת תשלום סמלי של 7 יורו. יחד עם זאת, הדבר שבאמת ייחודי ליקב זה הוא מוזיאון יוצא דופן האוצר בתוכו תוויות מקוריות של בקבוקי יין, אשר אחדות מהן עוצבו על ידי אמנים בעלי שם כגון טאפייס (Tàpies), צ'ילידה (Chillida), או פפה סרדה (Pepe Cerdá).

מסאלס באחס נמשיך לסאלאס אלטס (Salas Altas), שבה גידול הגפנים החל כבר בתקופה הרומית כפי שמעידים האתרים הארכיאולוגיים של אל פלאנו (El Plano), לאסאן (Lazán), ונובאליה (Novalla). בהמשך לביקור זה אנו ממליצים בחום על סיור רגלי או רכיבה על אופניים לאורך מה שמכונה דרך הכרמים (Ruta de los Viñedos), דרך מעגלית העוברת בלבה של אזור האפלאסיון (Apellation d’origine) סומונטנו, המבטא באופן מושלם את נקודת המפגש של השילוש הים תיכוני: חיטה, גפן, וזית.

הסיור האחרון לפני החזרה לברבסטרו יהיה לאוס דה ברבסטרו (Hoz de Barbastro), שם תוכלו לומר שלום לכרמי הגפן והזית הנמצאים בגובה של 704 מטר מעל פני הים, מה שהופך את היישוב הזה לאחת מנקודות התצפית המרשימות ביותר של מחוז סומונטנו.

ברור מאוד שהדרך הטובה ביותר לומר שלום לגן עדן זה של ייצור יין היא אכן עם כוס יין ביד, על כן המלצתנו האחרונה: ביקור ביקב ויניאדוס דה הוס (Viñedos de Hoz) כדי לטעום את שני סוגי היין שלהם: ויניאדוס דה הוס קריאנסה (רבייה – Crianza) וויניאדוס דה הוס רובלה (אלון – Roble). וזהירות בנהיגה…!

 

מסלול

מסרגוסה לברבסטרו- שעה ו-20 דק'. הצג מסלול
מברבסטרו לסאלאס באחס- 13 דק'. הצג מסלול
מסאלאס באחס לסאלאס אלטס- 18 דק'. הצג מסלול
מסאלאס אלטס להוז דה ברבסטרו- 15 דק'. הצג מסלול
מהוז דה ברבסטרו לברבסטרו- 18 דק'. הצג מסלול
מברבסטרו לסרגוסה- שעה ו- 20 דק'. הצג מסלול

איך להגיע
רכב
מסרגוסה: זמן משוער- שעה וחצי. הצג מסלול
ממדריד: זמן משוער- 4 שעות ו- 15 דק'. הצג מסלול
מברצלונה: זמן משוער- 2 וחצי שעות. הצג מסלול

רכבת
התתחנה הכי קרובה נמצאת בעיירה מונזון (Monzón- Río Cinca) וממוקמת 17 ק"מ מברבסטרו.
שעות ומידע נוסף ניתן למצוא באתר: http://www.renfe.com

אוטובוס
מסרגוסה לברבסטרו: זמן משוער- שעתיים.עלות 13.60 יורו לכיוון. למידע נוסף לחץ כאן.
ממדריד: זמן משוער- 7 שעות. עלות משוערת- 30-60 יורו לכיוון. להצגת המסלול לחץ כאן.
מברצלונה: זמן משוער- 3 שעות. עלות משוערת 15.20 יורו לכיוון.למידע נוסף לחץ כאן.

מידע נוסף
מרכז המבקרים של סומונטנו:
מרכז המבקרים של סומונטנו (Centro de Interpretación del Somontano) נחשב לשער הכניסה לכל האיזור. באמצעות תצוגה אור-קולית מרשימה המבקרים מגלים את המורשת העצומה, את כל המשאבים והאפשרויות שמציע מחוז סומונטנו. כל אלה במסגרת החלל הפנימי של כנסייה גותית-רנסנסית מהמאה ה- 16.
עלות כניסה 2 יורו.
שעות ביקור:
קיץ (מה-1 ביולי עד ה- 31 באוגוסט):
פתוח כל השבוע.
שני עד שבת: 14:00- 10:00, ו- 19:30- 16:00.
ראשון: 14:00- 10:00
חורף (מה- 1 בספטמבר עד ה- 30 ביוני):
פתוח משני עד שבת בין השעות 14:00- 10:00, ו- 19:30- 16:00.

ייקבי אנטה (Bodegas Enate)
אנטה אמנות היין, היין של האמנות. היינות הנבחרים של סומונטנו שבהם מתנקזים העיצוב החדיש ביותר וטכנולוגיה, תוך כיבוד קפדני למסורת ייצור היין.
שעות ביקור:
פתוח משני עד שבת.
שני עד שישי: 10:30 (שעות מותאמות למשפחות עם ילדים), 11:30 ו- 16:30.
שבת: 10:00 (שעות מותאמות למשפחות עם ילדים), 12:00 ו- 16:30.
הביקורים נעשים בספרדית/ צרפתית או אנגלית.
למידע והזמנות:
80 25 30 974 34+
visita@enate.es
יש לבדוק מראש את שעות הביקורים בחגים ובימי ראשון.

*קיימים ביקורים מיוחדים לאנשים בעלי תנועה מוגבלת.
*ילדים מתחת לגיל 18 חייבים להיות מלווים על ידי מבוגר.
*יש לבדוק את תנאי השימוש בעת ביטול הזמנה לביקור.
שעות פעילות של החנות ובר היין:
שני עד שישי: 14:00- 09:00, ו- 18:30- 15:00.
שבת: 14:00- 09:00.

דרך הכרמים
הנוף המגוון, מלא גוונים וניגודים, מהווה את התמריץ העיקרי בזמן היציאה למסלול זה. סיור נחמד שיאפשר לכם לעבור על פני המישורים המעובדים שמסביב לסאלאס (Salas), שבהם הכרמים שולטים באופן מוחלט, עד לסיירה קנדלרה (Sierra Candelera), רמה מתונה שמיקומה האסטרטגי מציע נופים פנורמים מופלאים.

אורך המסלול: כ3 שעות
רמת קושי: קל
עונה ממולצת: של השנה
נק' התחלה: אזור הספורט של סלאס אלטאס
המלצות: מים ונעליים נוחות

איפה לאכול
ברבסטרו:
Restaurante Bodega del Vero
Calle Romero, 13, 22300 Barbastro, Huesca, España
83 11 31 974 34+

סאלאס באחס:
L’Usuella
Plaza La iglesia, s/n Salas Bajas, 22314 Salas Bajas, España

53 57 16 625 34+

סאלאס אלטס:
Casa Samper
C/ Doña Sancha, 3, 22314 Salas Altas, Huesca
02 21 30 974 34+

הוז דה ברבסטרו:
El placer
Calle Goya, 5, 22300 Barbastro, Huesca
83 89 30 974 34+

איפה לישון
אם רוצים ללון בלב סומונטנו, אנו ממליצים על המלונות הבאים:

Hotel San Ramón del Somontano- מלון איכותי זה, הנמצא במבנה מרשים מאוד, וממוקם דקה הליכה מהמוזיאון הדיאוזן ברבסטרו מונסון (Museo Diocesano Barbastro-Monzón) ושלוש דקות הליכה מהקתדרלה סנטה מריה דה לה אסונסיון (Santa María de la Asunción), מהמאה ה-16.
Calle Academia Cerbuna, 2, 22300 Barbastro, Huesca
25 28 31 974 34+
לאתר

Gran Hotel Ciudad de Barbastro- מלון חדיש זה ממוקם במרכז העיר במרחק שלוש דקות הליכה מהמוזיאון הדיאוזן ברבסטרו מונסון (Museo Diocesano Barbastro-Monzón) וחמש דקות הליכה מהקתדרלה הגותית של ברבסטרו, מהמאה ה- 16.
Plaza del Mercado, 4, 22300 Barbastro, Huesca
00 89 30 974 34+
לאתר

מצד שני, אם אתם מחפשים מקום אירוח כפרי המציע אחד מהנופים המרשימים ביותר שניתן למצוא באזור הזה אנו ממליצים ללון באלקזר (Alquézar), במרחק כ-23 קילומטר מברבסטרו.

Hotel Santa María de Alquézar
Paseo San Hipolito, s/n, 22145 Alquézar, Huesca

36 84 31 974 34+
לאתר