דרך היין של סומונטנו עם ילדים

בואו לגלות עם כל המשפחה את סודות היין של אראגון ביקבי אנטה, כי בסומונטנו עולם היין הוא לא למבוגרים בלבד, תתפלאו לגלות כמה ילדיכם יהנו מהביקור ביקב

במהלך החופשה האחרונה שלנו באראגון לא רצינו לפסוח על דרך היין של סומונטנו המפורסמות… וכי איזו תכנית טובה יותר ניתן לעשות כדי לנצל את מזג האוויר הטוב ואת התרבות הגסטרונומית הענפה של האזור? אלא שכמו במצבים רבים אחרים במהלך טיול, עלתה אותה השאלה: מה לעשות אם נוסעים עם ילדים? למזלנו, בבית המלון שבו התארחנו דיברו אתנו על מושג חדש: תיירות יין (enoturismo) למשפחות דרך דרכי הסומונטנו.

לפני שמישהו נזעק, האפשרויות לבקר עם ילדים באזורים אלה של ארגון אינן נועדו לכך שילדים יטעמו יינות. מדובר בלקרב אותם אל כל מה שסובב סביב הכנת התירוש (mosto). ואיזו חוויה זאת הייתה! הצלחנו ליהנות ממסורת ספרדית בת אלפי שנים זו ולבלות, כל אחד לפי דרכו או דרכה.

רבים הם היקבים שמציעים סוג זה של מסלול, שנועד לשלב את החוויה באופן שהן הילדים והן המבוגרים יוכלו לקחת חלק בתכנית מעולה זו באופן הרבה היותר משותף.

במקרה שלנו בחרנו ביקבי אנטה (Bodegas Enate) הנמצאים בסאלאס באחס (Salas Bajas), מרחק 10 קילומטר מהעיירה ברבסטרו (Barbastro), עיירה מפורסמת בשל המאכלים האופייניים של אראגון שהיא מציעה ואיכותם המעולה. במהלך הביקור ביקב הילדים יכלו ליהנות מתצוגת הכרות עם תעשיית מוצרי המזון החקלאיים. הם קבלו הדגמה מעניינת של מוצרים מתוקים, מרים וכו' עם עשבי תיבול, הכל תוך משחק עם חמשת החושים. הילדים יצאו מעט יותר משכילים ומאוד מרוגשים: במהלך כל הנסיעה שנותרה לא הפסיקו לדבר שוב ושוב על הפעילויות המעניינות שהם עשו ביקב.

המבוגרים שבינינו גם נהנינו בעצמנו. יינן מומחה אפשר לנו לטעום מיינות ויניאס דל ורו (Viñas del Vero) במהלך הפעלה מעניינת ומצחיקה של משחקי טעם, כמובן, אולם גם חוש הריח והראייה היו מעורבים. היינו צריכים להריח את גביעי היין השונים שהגישו ולרשום איזה ניחוח כל אחד מהם הזכיר לנו, וכן את צבע היין. בסופו של מעין משחק זה, המדריך היה אומר האם קלענו או לא. הוא גם אמר שהצבע של היין מספר הרבה על כל קציר: האם הוא שהה זמן רב בחביות, האם הוא יותר או פחות חמוץ… ממש שיעור ביין!

היום הזה, כאשר מסביבנו כרמים שטופי שמש, היה כמו לצלול בתרבות ובמסורת ארוכת השנים של ייצור יינות בספרד. משהו שאסור לפספס אם רוצים להבין את אראגון. רק כך תהפכו מתייר פשוט למישהו שרואה את האזור כאילו הוא אזרח הארץ.

איך להגיע

רכב
מסרגוסה: זמן משוער- שעה וחצי. הצג מסלול
ממדריד: זמן משוער- 4 וחצי שעות. הצג מסלול
מברצלונה: זמן משוער- 3 שעות. הצג מסלול

רכבת
התתחנה הכי קרובה נמצאת בעיירה מונזון (Monzón- Río Cinca) וממוקמת 26 ק"מ מאנטה.
שעות ומידע נוסף ניתן למצוא באתר: http://www.renfe.com

אוטובוס
תחנת האוטובוס הקרובה ביותר נמצאת בברבסטרו

מסרגוסה: זמן משוער- שעתיים. עלות 13.60 יורו לכיוון. למידע נוסף לחץ כאן.
ממדריד: זמן משוער- 7 שעות. עלות משוערת- 30-60 יורו לכיוון. להצגת המסלול לחץ כאן.
מברצלונה: זמן משוער- 3 שעות. עלות משוערת 15.20 יורו לכיוון.למידע נוסף לחץ כאן.

איפה לאכול
ברבסטרו ידועה בזכות הגסטרונומיה שלה, בייחוד בשל העגבניות ושמן הזית המקומיים. אל תחמיצו את ההזדמנות לטעום את המאכלים הטעימים ביותר של האזור במבחר המסעדות שתמצאו בעיירה זו.

Restaurante San Ramón del Somontano
C/Academia Cerbuna 2, 22300 Barbastro, Huesca
restaurante@hotelsanramonsomontano.com
25 28 31 974 34+
לאתר

Restaurante Flor
C/ Goya 3, 22300 Barbastro

flor@restauranteflor.com
53 57 16 625 34+
לאתר

Taberna el Patio
Avda. Pirineos 7, Barbastro, Huesca
info@latabernadelpatio.com
60 97 98 636 34+

לאתר

Restaurante Bodega del Vero
Calle Romero 13, 22300 Barbastro,  Huesca

83 11 31 974 34+

איפה לישון
בברבסטרו תוכלו למצוא מקומות אירוח נבחרים ומכניסי אורחים. הרכבנו רשימה מיוחדת מאוד של אפשרויות אירוח כדי שתוכלו לנוח לאחר יום מלא הרפתקאות בדרכי הכרמים.

Casa La Barbacana
C/ Santa Fe 7, Barbastro- Huesca
78 82 05 699 34+
לאתר

Hostal Palafox
C/ Corona de Aragón 20, 22300 Barbastro- Huesca
61 24 31 974 34+
לאתר

Hotel Restaurante Pirineos
C/General Ricardos 13, 22300 Barbastro- Huesca

00 00 31 974 34+
לאתר